Осіннє добриво
Призначення осіннього добрива – забезпечити розвиток потужної кореневої системи, міцних клітинних стінок, накопичення запасів живлення.
Ефект від осінніх добрив позначиться в наступному сезоні.
Восени газону необхідні, в першу чергу, фосфор, калій, кальцій – елементи живлення, що підвищують зимостійкість трав та стимулюють розвиток коренів і пагонів.
Найбільш правильно внести осінні добрива за 30-40 днів до останнього косіння. Саме в цьому випадку їх ефект буде найбільш виражений.
Однак, в будь-якому випадку, краще внести добрива пізніше оптимального строку, ніж не зробити цього зовсім. Краще це робити при температурах вище 6 ° С, так як трави продовжують рости і зможуть сприйняти добрива.
Останнє косіння
В кінці осені, з настанням похолодання, трави ростуть значно повільніше, ніж влітку. Завдання останнього в сезоні косіння відрегулювати висоту травостою так, щоб, з одного боку, газон не випрівав, а з іншого – коріння дерну не вимерзало і не загинуло під занадто тонким шаром снігу.
Бажано, щоб між останнім косінням і випаданням снігу пройшло не менше 2-х тижнів.
!Важливо, щоб газон не йшов в зиму нижче 5 см, і вище 8 см. Саме така висота трави забезпечує оптимальну зимівлю дернини.
Косять траву газонокосаркою з гострими ножами, в суху погоду. Тупі ножі, а також, крижаний вітер здатні викликати побуріння кінчиків трави.
Після завершального косіння обов’язковою процедурою є вичісування-скарифікація.
Скарифікація газону
Це процедура видалення дернини – шару соломинок, що накопичилися нижче рівня живої трави над грунтом. Тонкий шар корисний для газону, виконуючи роль мульчі. Якщо дернина стає товще 1 см, газон пригнічується і зріджуються. Крім соломи, при вичісування з газону видаляють сміття та опале листя дерев.
Найкраще провести скарифікацію відразу після косіння.
Проводять її граблями для газону або машиною для скарификации і аерації.
Аерація і вертидренування газону
Осінь – найкраща пора для аерації газону.
Аерація – підвищення доступності повітря, води і живлення для коренів трави. Особливо потрібна ця процедура старим газонах, за 5-6 років грунт під дерном значно ущільнюється. Газони, якими активно ходять, їздять колісної технікою, особливо уразливі до ущільнення грунту. Типова проблема таких газонів – випадають плями трави, з якими дуже важко впоратися звичайними методами: підсівом і інтенсивною підкормкою. Як правило, грунт під такими плямами виявляється надмірно ущільненим.
Вирішенням цієї проблеми є аерація і вертидренування газону. Аерація – розрізання повсті і надлишкової потовщеної дернини за допомогою спеціальної машини – аератора. Здійснюючи аерацію, важливо прорізати шар повсті повністю, навіть якщо для цього потрібно кілька проходів машини. Щоб не пошкодити газон, аерацію проводять тільки в суху погоду.
Вертидренування – більш радикальна процедура. Її суть, не просто порушення цілісності шару повсті, а й розпушування ґрунту під дерном, проколювання та виїмка частини грунту на ущільнених ділянках. Робиться це для підвищення доступності води, повітря та поживних речовин, що доходять до коренів трави. В ідеалі, вийнятий грунт замінюють піском. Вертидренування потрібне газонам з недостатнім дренажем, що заростають мохом (тільки тоді обробки препаратами від моху будуть ефективні).
Для вертидренування можна скористатися садовими вилами або ручним аератором. Для великих площ краще придбати спеціальну машину. Використання сандалей з зубами для аерації досить поширене, але ефективно тільки в разі, якщо потрібна невелика глибина аерації.
Після проведення травматичних для дерну процедур: скарифікації, вертидренування і аерації, має сенс провести обробку трави препаратами Радіфарм (25-50 мл на 10 л), Мегафол, Епін, Віва для поліпшення розвитку коренів і зниження стресу у рослин.
Консервація системи поливу
Важливою операцією з підготовки газону до зими є консервація системи поливу. Це потрібно для того, щоб замерзаюча в трубах вода не порвала труби і фітинги.
Для цього систему поливу зливають і продувають стисненим повітрям. Знімають і видаляють електроніку – датчики і контролери.
Профілактика хвороб газону
Взимку, під снігом, газонні трави уражаються цілим рядом грибних хвороб. В першу чергу це тифулез або снігова пліснява. Снігова пліснява розвивається взимку, при низьких температурах і поганій вентиляції. По відношенню до снігової плісняви однозначно, профілактика – краще лікування! Для профілактики тіфулеза сьогодні використовують обробки трав такими препаратами як Максим і Світч.
Іноді, також, для лікування снігової плісняви рекомендують Фундазол – фунгіцид широкого спектра дії.
Обприскування цими препаратами проводять після косіння, при плюсових температурах.
Для підвищення стійкості рослин до хвороб і несприятливих зимових умов в бакову суміш з цими препаратами можна додати Сульфат калію або висококалійное добриво Плантафол 5.15.45, мікроелементний «коктейль» Брексил мікс.
Правильно підготовлений до зими, «законсервований» газон навесні порадує вас бурхливим зростанням смарагдово-зеленої трави, відсутністю плям і безпроблемною роботою системи поливу.